Skip Navigation Links.

Nasıl ve Nereden Bulabiliriz?

.... Kitaplar?

Kitapları hem basılı hemde elektronik formatta bulunabilirsiniz. Basılı formattaki kitaplar kütüphanenin Ana Kitap Koleksiyonunda yer almaktadır. Ana Kitap Koleksiyonu açık raf sistemli olup konu bazında Dewey Onlu Sınıflama Sistemi’ ne göre sınıflandırılmıştır (bu kitapları ödünç alabilirsiniz). Ana Kitap Koleksiyonundan ayrı olarak Referans ve Tez Koleksiyonları da kütüphane içerisindeki ilk iki rafta yer almaktadır (bu kitapları da yalnızca kütüphane içerisinde kullanabilirsiniz). Sınırlandırılmış olarak ödünç alınabilen Rezerv kitaplar Ödünç Verme masasında bulunmakta ve Araştırma Araçları – Elektronik Kaynaklar Web Sayfasından da elektronik kitaplara ve elektronik kaynaklara erişebilinmektedir.

Kütüphane Kataloğundan kitap taramak için Araştırma Araçları altında yer alan Katalog Tarama seçeneğini kullanınız. Bu kataloğu kullanarak yazar adı, kitap adı, sınıflama numarası, ISBN taraması yapabilirsiniz. Gelişmiş Tarama seçeneğini de kullanarak taramanızı yayın yılına göre ya da formatına göre (örneğin monograf/basılı/elektronik) veya basım tarihine göre sınırlandırabilirsiniz. Çevrim içi katalogda kitabınızı bulduktan sonra kitabın yerini ve sınıflama numarasını not etmeniz gerekmektedir. Kitabın yer bilgisi, bilgi kaynağınızı hangi koleksiyon altında bulabileceğinizi belirtirken (örneğin Ana Kitap Koleksiyonu gibi); kitabın sınıflama numarası ise, kitabın raftaki esas yerini belirtmektedir. Bu numaralar sayılar ve harflerden oluşmaktadır.

.... Dergi başlıkları / Dergi Sayıları / Makaleler? Kitaplar

Dergileri iki formatta bulabilirsiniz: basılı ve elektronik. Basılı dergiler, kütüphanenin okuma salonunda yer alan Süreli Yayınlar bölümünde yer almaktadır. E – dergilere ise çevrim içi katalogda yer alan Araştırma Kaynakları – Elektronik Kaynaklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kütüphanenin A’ dan Z’ ye abone olduğu dergi listesini görmek için, Kütüphane Katalog Tarama sayfasına gidiniz ve tarama sayfasının sol tarafında bulunan Dergi Listesi Katagorisini tıklayınız. Belirli başlıklara erişiminiz için katalogdan Başlık Taraması yapabilirsiniz.

Tam metin dergi makaleleri ve atıflarda tarama yapmak için Kütüphane Veritabanları adlı başlıktan Araştırma Araçları – E-Veritabanları adlı bölümü kullanabilirsiniz.

.... Gazeteler?

Gazeteleri hem basılı hemde elektronik formatta bulabilirsiniz. Güncel gazeteler kütüphanenin Okuma Salonu bölümde yer almaktadır. Çok sayıda elektronik gazeteye de kütüphanenin Elektronik Web Sayfasından erişebilirisiniz.

.... Rezerv Materyaller?

Reserv kaynakları Ödünç Verme Masası’ ndan isteyebilirsiniz.